Okolí

Petroupim leží zhruba 6 km na jihozápad od Benešova a je dobře dostupná autem, na kole i pro pěší turisty.

Cyklostezka č. 0068

Čerčany - Petroupim - Popovice - Jankov

 

Červená turistická značka

Chocerady - Bělčice - Kozmice - Petroupim - Benešov.

 

Mikroregion Posázaví

Farmapark Soběhrdy (3 km)

Přes kopec v sousedních Soběhrdech si v místním Farmaparku užijí zábavu děti i rodiče. Velké i malé návštěvníky zaujmou výběhy se zvířaty z nejrůznějších koutů světa. Děti si navíc mohou užít zábavu na venkovních i vnitřních hřištích.

www.farmapark.eu

Rozhledna Špulka (7 km)

Vydejte se naučnou stezkou na rozhlednu Špulku na vrchu Březáku. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 532 m a do krajiny s můžete dívat z výšky 37,6 m nad zemí. Jeden z informačních panelů naučné stezky byl zpracován i dětmi z petroupimské základní školy.

www.rozhlednaspulka.cz

 

Konopiště (10 km)

 Zámek Konopiště je povinnou zastávkou nejen pro milovníky pohádek či památek. Při procházce zámeckými zahradami se nezapomeňte se zastavit v medvědáriu, které má právě na Konopišti dlouhou historii. Na zámku také celoročně probíhá celá řada doprovodných kulturních akcí. Na Konopišti také najdete muzeum motocyklů Jawa. 

www.zamek-konopiste.cz

http://www.eltsen.cz/jawa/

 

 

Jemniště (11 km)

Jednou z dalších zastávek, kterou v blízkém okolí doporučujeme, je barokní zámek Jemniště. V zámeckém parku se můžete vydat po naučné stezce, kde se dozvíte informace o zajímavých místech nebo dřevinách. V prostorách parku najdete také rosarium a zvěřinec. Chcete-li vidět Jemniště pořádně zevnitř i zvenku, vyhraďte si na výlet celý den.

 www.jemniste.cz

 

 

Chocerady (14 km)

 Při pěších výletech Posázavím rozhodně zavítejte i do Chocerad. Kromě malebné krajiny se můžete podívat na kostel Nanebevzetí pany Marie na choceradském náměstí, zastavit se u výklenkové kapličky Čtrnácti pomocníků nebo u sochy svatého Jana Nepomuckého. Obec křižuje hned několik výletních tras - cyklotrasa č. 19 a červená, modrá a žlutá turistická značka. 

Vlašim (15 km)

 Vlašim nabízí hned několik pamětihodností, které byste si při výletu neměli nechat ujít. Začít můžete prohlídkou vlašimského zámku a zámeckého parku, ve kterém najdete celou řadu romanticky stylizovaných staveb. Z dalších zastávek ve Vlašimi doporučujeme děkanský Chrám svatého Jiljí a Starou radnici u mostu přes Blanici. Asi dva kilometry za Vlašimí na Spáleném vrchu u obce Bolinka stojí za vidění Loretánská kaple.

www.vlasimskypark.cz

 

Sázava (17 km)

Dominantou obce Sázava je bezesporu Sázavský klášter, kde se s jeho více než 1000 letou historií můžete seznámit na dvou prohlídkových okruzích. Přes řeku od kláštera můžete navštívit sklářskou huť František a dozvědět se něco o místní tradici výroby skla. Podél řeky se můžete vydat po naučné stezce Votočnice s pěti zastaveními. 

 

www.klaster-sazava.cz

 

 

Týnec nad Sázavou (17 km)

Město Týnec je známé nejen jako místo, kde se vyrábí motocykly Jawa. V budově románského hradu najdete muzeum keramiky. Zajímavostí hradu je letní kolonie netopýrů velkých, se kterými se můžete přes léto seznámit přímo v hradní věži. K budově hradu přiléhá rotunda ze 12. století. Pro aktivnější jedince je v centru města k dispozici lanový park. V Týnci je možné si zápůjčit kolo nebo loďku v místní půjčovně. 

www.mestotynec.cz/muzeum/

Český Šternberk (18 km)

Do Českém Šternberku se dostanete po červené turistické značce nebo po cyklostezce č. 19. Při své výletu se můžete zastavit u soch sv. Františka Xaverského, sv. Vendelína, sv. Prokopa, sv. Jana Nepomuckého či sv. Antonína Paduánského. Městysi dominuje na hřebeni skály stojící gotický hrad. Milovníci přírody by při návštěvě Šternberku neměli minout přírodní památku Na Stříbrné, významnou lokalitu výskytu lýkovce a řady velkých hub. 

www.hradceskysternberk.cz